Loading

Semaver

Semaver ile demlenen çayın keyfine doyum olmaz..

Çay keyfinin tadına herhalde doyum olmaz. Demlenen bir bardak çay ile yiyeceğimiz tatlılar ve tuzlular daha bir güzel ve daha güzel zevk verecektir bizlere. Hele ki demlediğimiz çayı semaver ile yapar ise değmeyin bizlerin çay keyfine. Türk toplumunun en güzel adetlerinden olan çay ikramı hep var olan ve hep sürecek en güzel adetlerdendir. Gelen konuklarımıza sunduğumuz tavşan kanı bir çay ile hem onları mutlu edecek hem de bizler konuklarımızı en güzel şekilde ağırlamış olacağız.

Semaver ile tavşankanı çaylarrrrrr…

             Çeşitli markaların ürettikleri semaver ile artık çok güzel ve tam kıvamında çaylar demleyerek hazırlamak kolaylığı bulunmaktadır. Semaver kullanılarak hazırladığımız çaylar her daim aynı ısıda kontrol altında tutularak hep aynı kıvamda bizler için semaver sayesinde demlenmektedir. Semaver istenilen sıcaklığa gelen suyun kaynama derecesini ayarlamakta ve otomatik olarak su kaynadığında bekleme altına alarak hep aynı derecede suyun kaynama noktasını belirlemektedir. Yine semaverin üzerinde bulunan demlik her an altında aynı seviyede bulunan su sayesinde oldukça kıvamlı bir çay içme olanağınız da mevcuttur. Semaver değişik renk ve model seçenekleri ile bizlerin beğenisine sunulmuştur. Bizler için hangi seçenek uygun ise o tercih edilmelidir. Yine hangi renkten hoşlanıyor isek semaverde de o rengi seçebiliriz. Çay demlerken porselen demlik ile çayı demlemek çok önemlidir. Çünkü çayın renginin ve kalitesinin belirleyicisi mutlaka porselen demliktir. Çay tiryakileri genellikle çayı porselen demlikle demleyerek en güzel ve en kıvamlı çayı elde ederler. İşte semaverde de kullanılan demlik porselen olduğundan oldukça güzel çaylar demleyebiliriz ve sevdiklerimizle en güzel sofralarda hazırlayacağımız ikramlıkların yanına birde semaver de demlediğimiz çayı sunarsak hem biz mutlu hem de sevdiklerimizi memnun etmiş oluruz. Semaverlerde değişik fiyat aralıkları ve değişik modelleri ile satış mağazalarında bulunmakta ve sizlerin tercihi ne ise ona uygun semaver alarak hem sizler çay zevkinizi oluşturabiliriz hem de semaverle demlediğiniz çayı sevdiklerinizle paylaşarak hoş sohbetler eşliğinde çayınızı keyifle yudumlayabilirsiniz. www.mutfakaletlerimiz.com en güzel seçeneklerin sizler için sunulduğu adres.

SEMAVER NEDİR ?

SEMAVER NEDİR ?

Semaver çay demlemek için kullanılan ve aynı zamanda çay suyu için gerekli olan kaynar suyu da haznesinde tutan içinde kömür yakımı ile maksimum ısıya ulaşarak çalışan bir çay yapma makinesi diyebiliriz. Günümüzde semaverlerin elektrikli olanları daha çok tercih edilmektedir. Fakat kömür ateşi ile semaverden çay içmenin de farklı bir lezzet olduğunun altını çizmek isterim. Nostaljik ürün seven kişilerin evinde de eski tip kömürlü olan modellerinden görmeniz mümkündür.

SEMAVERİN TARİHÇESİ

semaver Semaverin ana yurdu Rusya olmasına rağmen ülkemiz dede oldukça rağbet görmektedir. Altında bulunan aç kapa musluk sayesinde kaynar su servisini yapabilirsiniz. Üst tarafında bulunan demlik üzerinden de çay demi servisi yapabilirsiniz. Temel olarak 2 parçadan oluşmaktadır. Odun ve kömür ateşi gibi doğal ısıtma yöntemleri ile yapılan gıda ve içecekler siz de takdir edersiniz ki daha lezzetli olmaktadır. Yeni model semaverlerin çalışma prensibi ise biraz farklıdır. Elektrik ile çalışan bu semaverler termosifon sistemini baz almıştır. 24 saat boyunca kesintisiz çay keyfi yapabileceğiniz elektrikli yeni model semaverler de ülkemizde birçok kişinin sahip olduğu ve yoğun rağbet gören mutfak ürünlerinden biridir. Alt haznesinde su kaynadıktan sonra sizin yapacağınız çayınızı demlemek, kendinize ve çevrenize çay servisi yapmaktır.
18. yüz yılın ortalarına doğru Ruslar tarafından icat edilen semaverler kömür ile çalışmaktadır. Alt taraflarında bulunan kömür haznesine bu kömürler yerleştirilir. Suyun kaynaması ile çayınızı demlemenize imkan veren semaverimiz servis için çayınızı hazır hale getirmektedir. Günümüzde kullanılan yeni tip elektrikli semaverler kömürlü semaverlerin yerini aratmayacak kadar güzel tasarlanıp üretilmiştir. Dilerseniz siz de ülkemizde zor da olsa kömürle çalışan semaver sistemlerinden bulabilirsiniz.

SEMAVER

SEMAVER

semaverSemaver ile çay demleyerek çay içme keyfini yaşadınız mı? Denemediyseniz mutlaka denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Türk toplumunun en güzel adetlerinden biri olarak çay demleyerek sevdiklerinize ve misafirlerinizi ağırlamak gelmektedir. Tam kıvamında ve tadında bir çay demleyerek ikram edebilmek için semaver mutlaka tercih edilmelidir. Önceden semaver daha çok kullanılarak çay demlenirmiş ama bugünün teknolojisiyle üretilen semaverler de çay demlemek artık çok büyük bir kolaylık ve konfor oluşturmaktadır. Eskiden semaver odun ateşi ya da mangal kömürü kullanılarak içi doldurulur ve üzerine çaydanlık konularak yavaş yavaş dem vermesi ve tadının güzelleşmesi sağlanır imiş. Artık bizler için bu zor işleri kolaylaştıran ve sadece bir elektrik fişine takılarak oldukça lezzetli ve keyif veren çay demleme olayı gerçekleştirilmektedir.

Semaver ile çay keyfi

Semaverler artık bayanların sıkça tercih ederek evlerinde kullandıkları aletlerin başında gelmektedir. Semaver ile demlenen çay daha iyi bir şekilde demlenerek bizlerin zevklerine hitap edebilmektedir. Semaver çeşitleri değişiklik gösterebilmektedir. Kimi zaman renklerinde modanın oluşturduğu renk ve desenlere de rastlanılabilmektedir. Çayın demlenmesi için en gerekli ve en özel uygulamaların önemlilerinden olan demliğin porselenden oluşması ile çaylarımız daha iyi demlenme imkanı vardır. İşte semaver tercih edilirken demliğinin semaver olanından yana tercihte bulunursanız sonuç daha da güzel ve etkili olacaktır.

Semaver çeşitleri arasında kişilerin kullanacakları yere ve kullanıma göre büyük ve küçük ebatları tercih etme şansınız bulunmaktadır. Küçük çaplı kullanımlar ve el altında rahatlıkla bulundurabileceğiniz küçük semaverden yana seçim yapabileceğiniz gibi evlerinizdeki ya da işyerinizdeki toplantılarda geniş ölçekli misafirleriniz bulunuyorsa büyük semaveri tercih edebilirsiniz. Tercihiniz hangi tür semaverden olursa olsun deneyin ve mutlaka çayı içtiğinizde tadındaki ve rengindeki farklılığı göreceksinizdir. Mutfaklarda artık tezgahların üzerinde semaver yerini almış adeta taht kurmuştur. Bu konuda daha detaylı bilgi için http://www.mutfakaletlerimiz.com/kategori/kucuk-ev-aletleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mutfak Aletlerimiz Copyright © 2016